fbpx
Poncho Waikiki wake love granatowe

Co to jest longboard i skąd się wziął?

Nazywany przez wielu ulicznym surfingiem, longboarding staje się ostatnimi czasy niezwykle popularny. Jest to świetna alternatywa dla sportów wodnych, jakimi jest na przykład surfing. Jednak czym zatem jest longboard i skąd się wziął?

Co to takiego longboard i skąd pochodzi?

Longboard to nic innego jak połączenie normalnej deskorolki ulicznej z deską do surfowania. Pomysł na taką hybrydę został opracowany w latach 50 ubiegłego wieku przez kalifornijskich surferów. Dzięki temu powstała długa wersja ulicznej deskorolki, która może mieć długość do nawet 150 centymetrów. Takie rozmiary tej deski umożliwiają osiąganie przez nią wysokich prędkości. Rekord, jaki został ustanowiony na tej desce wynosił 146,73 km/h! To naprawdę niesamowity wynik. Przede wszystkim przez fakt, że longboardy są dłuższe i szersze, jazda na nich stała się bardziej stabilna i bezpieczna. Obecnie młodzi ludzie najczęściej wykorzystują longboardy do wykonywania slalomów czy wjazdów lub zjazdów ze stromych wzniesień. Popularność tego sprzętu stała się tak wielka, że niektórzy zaczęli wykorzystywać te deski jako zwykły środek transportu, którym mogą przemieszczać się po zatłoczonych ulicach w ciepłe dni.

Jak dobrze wybrać longboard?

Podczas wyboru tej wydłużonej deskorolki nie należy kierować się przede wszystkim grafiką czy kolorami, jakie na niej widnieją. Należy pamiętać, że deska powinna być dokładnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim na początku należy określić swoje umiejętności. Jeśli dopiero mamy w planach rozpocząć przygodę z taką deską, to warto zakupić zwykły model, który ułatwi nam tylko przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Do wykonywania skomplikowanych tricków czy slalomów zdecydowanie przyda się nam lepszej jakości longboard. Starajmy się także wybrać deskę w odpowiednim kształcie. Do spokojnej jazdy wystarczy nam prosta deska, natomiast kształt typu top mounts czy bamboo sprawdzą się podczas zjazdów czy ekstremalnej jazdy. Pamiętajmy także o tym, żeby zwracać uwagę na szerokość i długość deski. Warto zakupić taką deskę, której szerokość będzie chociaż trochę większa od naszego buta, gdyż w przeciwnym razie, krawędź nogi może wystawać poza deskę, co będzie zasadniczo utrudniać całą jazdę. Nie zapominajmy, że nasze stopy będą umieszczone w poprzek deski, nie wzdłuż. Nasz wzrost też ma ogromne znaczenie przy wyborze deski. Wyższe osoby powinny zdecydować się na zakup dłuższej deski. Zasada jest prosta- im szersza i dłuższa deska, tym jazda będzie zdecydowanie bardziej stabilna.

Przygotowanie do jazdy

Oczywiście nauka czyni mistrza. Dlatego ważne jest regularnie jeżdżenie na tej deskorolce, aby nabrać wprawy i zdobyć umiejętności. Odpowiedni strój również będzie niezwykle istotny do longboardu. Dla osób aktywnych fizycznie, które cenią sobie komfort i jakość ubrań, bluzy od Waikiki będą zdecydowanie strzałem w dziesiątkę. Połączenie atrakcyjnego wyglądu i funkcjonalności zapewni nam radość z jazdy.

Jak właściwie dbać o deskę?

Właściwe dbanie o stan deski pomoże sprawić, że będzie ona zdecydowanie lepiej funkcjonować. Bardzo ważne jest zamienianie kółek stronami. Gdy przyjrzymy się im z bliska, możemy dostrzec, że z jednej strona kółka mogą być bardziej wytarte. Jest to niekiedy spowodowane wykonywaniem najróżniejszych tricków na desce bądź też hamowania jedną stroną. Takie przełożenie kółek spowoduje, że będą one starte równomiernie z dwóch stron. Jeśli jednak są one już bardzo zniszczone, należy zakupić nowe, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie należy zapominać również o regularnym smarowaniu łożysk. Jeśli słyszymy, że zaczynają skrzypieć, nie warto na nich jeździć. W takiej sytuacji wskazane jest smarowanie, aby trwale ich nie uszkodzić. Pamiętajmy także o tym, aby nie wystawiać longboardu na długie działanie wody czy słońca. Zbyt długie pozostawienie deski na słońcu może spowodować, że materiał wyschnie, przez co deska zacznie pękać. Podobnie w sytuacji zamoczenia wodą. Aby uniknąć rozwarstwienia po powrocie z przejażdżki w deszczu, należy niezwłocznie wytrzeć powierzchnię deski.

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z deskorolką, longboard może pomóc nam nauczyć się na niej jeździć. Te połączenie deski do surfingu z deskorolką staje się hitem wśród młodzieży. Szybka jazda i wymagające tricki na longboardzie pomogą nam ćwiczyć umysł i mięśnie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności w czasie jazdy. Wystarczy jedynie zakupić odpowiednią deskę i cieszyć się wspólną zabawą.

 • SALE
  LIMITED
  Rozmiar
  EAN: 5904310101318
  299 

  116 w magazynie

 • SALE
  LIMITED
  Rozmiar
  EAN: 5904310100052
  172 

  200 w magazynie

 • SALE
  LIMITED
  Rozmiar
  EAN: 5904310101493
  299 

  164 w magazynie

 • SALE
  LIMITED
  Rozmiar
  EAN: 5904310100090
  262 

  135 w magazynie

Popularne sporty wodne. Jakich można spróbować w Polsce?
Wakeboarding – z czym to się je? Sprawdźcie razem z nami
Waikiki Vibe
Close

Koszyk

Close

Ulubione

Ostatnio oglądane

Close

Great to see you here !

Hasło zostanie wysłane na Twój email.

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane do obsługi Twojego konta, więcej polityka prywatności.

Already got an account?

Close

Kategorie

ZNIŻKA 10%

NA TWOJE PIERWSZE ZAKUPY POWYŻEJ 200zł